Hammadde savaşları!

Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasında teknoloji ve ticaret savaşları sürmeye devam ediyor. Mevcut rekabetin şimdi de ham madde sektörüne yansıması bekleniyor.

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı değişen teknolojinin tohumuna iniyor. Çin medyası Pekin’in yenilenebilir enerjiden ilaç endüstrisine, savunma sistemlerinden telekomünikasyona, elektrikli ve hibrit otomobil üretiminden akıllı telefonlara kadar pek çok alanda kullanılan ‘nadir toprak elementleri’ni silah olarak kullanabileceğini yazdı. ABD, bu ürünlerin ithalatının yüzde 80’ini Çin’den yapıyor.
Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı değişen teknolojinin tohumuna iniyor. Çin medyasında yer edinen haberlere nazaran Çin, ticaret harbinde ‘ender toprak elementlerini’ (Rare Earth Elements) tabanca olarak kullanabilir. Bir başka deyişle Çin ihracatı durdurursa nadir toprak elementleri üzerinden iki ülke içinde hammadde cenkları başlayabilir.
SİNYAL GEÇEN HAFTA GELDİ
Çin Devlet Başkanı Şi Jinping geçen hafta Ganzhou şehrinde ülkenin en büyük ender toprak elementi üreticilerinden birini ziyaret etti. Şi Jinping’in bu ziyareti ASD ile ticaret görüşmelerini yürüten Başkan yardımcısı Liu He ile beraber yapması ABD medyası tarafınca gözdağı olarak vasıflandırılmışti.
Japonya’da değişen teknolojinin tohumu, ABD’de teknolojik metal, Türkiye’de ender toprak elementleri ya da nadir metaller olarak adlandırılan bu elementler yenilenebilir enerjiden ilaç piyasasına, müdafa sistemlerinden telekomünikasyona, elektrikli ve hibrit otomobil üretiminden akıllı telefonlara kadar bir çok alanda kullanılıyor. Çin ender toprak elementleri ithalatına uyguladığı tarifeyi yüzde 10’dan 25’e çıkardı. ABD ise bu ürünleri Çin’e uyguladığı ek vergilerin dışında tuttu.
KÜRESEL birikiİN YÜZDE 36.6’SI ÇİN’DE
ABD İçişleri Bakanlığına bağlı Jeolojik Araştırma (U.S. Geological Survey) biriminin raporuna nazaran 2018 itibariyle küresel ender toprak elementleri rezervinin yüzde 36.6’sı Çin’de bulunuyor, üretimin ise yüzde 70.5’i Çin’de yapılarak dünyaya en başta da ABD’yi ihraç ediliyor. Rapora bakılırsa ABD, ender toprak elementleri ithalatının yüzde 80’ini Çin’den yapıyor. Çin’in yıllık üretimi 120 bin ton, rezervi ise 44 milyon ton seviyesinde. ABD’nin üretimi 15 bin ton, rezervi ise 1.4 milyon ton olarak hesaplanıyor. Dünyadaki toplam rezervin 120 milyon ton olduğu tahmin ediliyor, 2018 itibariyle küresel üretim ise 170 bin ton seviyesinde.
Haberturk.Com iktisat Müdürü Naime Sert derledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*