Boeing 737 MAX gerekli izinleri alıp uçuşa başlayacak

Geçtiğimizde sene Boeing firmasının 737 MAX isimli yolcu uçağı yeniden göklerde uçacak. Altı ay içinde iki kez ölümcül kazaya karışan bu uçak türü neredeyse tüm dünya ülkelerinde yasaklanmıştı.

Karıştığı iki ölümcül kaza sebebiyle uçuşlarına ara verilen Boeing’in 737 MAX tipi yolcu uçağı ağustos ayında yeniden seferlere başlamış olacak.
Boeing 737 MAX tipi yolcu uçaklarının, yazılım sorunları nedeniyle yaşanan iki ölümcül kazadan sonra, Ağustos ayında lüzumlu izinleri alarak uçuşlara devam edeceği duyuruldu. International Business Times´ın haberine nazaran, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) yetkkilileri Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu´na 737 MAX tipi uçakların uçuşlara başlama planlarının Temmuz ayının sonucunda belirli olacağını deklare ettilar ancak yerel havayolu şirketleri uçuşlara Ağustos ayı ondan sonra başlayacaklar. 737 MAX’ın uçuşları Türkiye dahil dünyanın çoğu ülkesinde karıştığı kazalar sonucu yasaklanmıştı.
Daha önce Boeing CEO´su Dennis Muilenburg, firmanın 737 MAX tipi uçakların uzun vadeli üretim planlarının değişmediğini ve kamunun güvenini tekrar kazanmak için çalıştıklarını belirtti. 10 Mart’ta Etiyopya Havayolları’nın kullandığı Boeing’in söz mevzusu modelindeki yazılım hatası sebebiyle kaza yaşanmış, 157 fert yaşamını yitirmişti. Bu kaza 737 MAX’in 6 ayda karıştığı ikinci kaza oldu. Daha önce de Endonezyalı havayolu firması Lion Air’in udöneminın düşmesi sonucu 189 kişi ölmüştü. Bu kazaların peşinden mart sonucunda ABD’li şirket, 737 MAX tipi uçakları için ek güvenlik katmanları sağlayacak bir güncellemeyi tamamladığını açıkladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*