Gilead Sciences, Pharmactive İlaç ile üretim anlaşması imzaladı

Sağlık Bakanlığı’nda yer alan yetkililerin de katılımı ile birlikte iki büyük ilaç firması arasında üretim anlaşması sağlandı. Bu durum Türkiye’nin fazlası ile yararına olacak.

Çok uluslu bilim şirketi Gilead Sciences, Pharmactive İlaç ile üretim anlaşması imzaladı.

Amerika Birleşik Devletleri odaklı çalışan Gilead Sciences, ülkenin stratejik yerli üretim öncelikleri doğrultusundaki ilaçlarını ülkemizde üretmek üzere Pharmactive İlaç ile üretim işbirliğine geldi. Yapılacak olan üretim ile ilgili ilişkin anlaşma, Sağlık Bakanlığı yetkililerinin de katılımı ile birikte, Gilead Sciences Türkiye Genel Müdürü Şebnem Girgin ve Pharmactive İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sancak tarafından da imzalandı.

 

Proje ile birlikte, Hiv ve Hepatit alanlarındaki ilaçlar, Türkiye’de Pharmactive İlaç iş birliğiyle üretilecek. Dünyada senelik satış miktarının 1 milyar dolara ulaşması beklenen Hepatit B ilacı ile başlayacak olan projenin, yenilikçi HIV ilacının üretilmesi ile devam etmesi öngörülmektedir.

“3 YILDIR ÜZERİNDE ÇALIŞTIĞIMIZ mahalli ÜRETİM YATIRIMLARINI HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Gilead Sciences Türkiye Genel Müdürü Şebnem Girgin, yapmış olduğu konuşmasında, 100 Günlük fiil Planı’ndaki öncelikli konulardan birinin ilaçların mahalli üretimi olduğunu belirtti. Girgin, Gilead Sciences olarak bu konuyu 3 sene önce politikaları içine aldıklarını ve çalışmalara başladıklarını söyledi. Sıhhat Bakanlığının stratejik yerelleşme hedefleri yolunda, Pharmactive İlaç ile üretim ve yatırım alanında iş birliği anlaşmasını imzaladıklarını belirten Girgin, söz mevzusu imzayla birlikte Gilead’ın halen geliştirmekte olduğu öteki yenilikçi ilaçlarının da Türkiye’de üretilmesinin önünün açılacağını belirtti.

Girgin, üretim ve yatırım projesine ilişkin şunları kaydetti: “Proje kapsamında, Gilead portföyünde yer alan yenilikçi ve 2021’e kadar patentli Hepatit B ve 2033’e kadar patentli HIV tedavilerinin Türkiye’de üretilmesi için ihtiyaç duyulan teknoloji transferi faaliyetleri başlıyor. Bu proje ile Türkiye, söz mevzusu patentli ve yenilikçi Gilead ilaçları için halihazırda üretim yapmakta olan Kanada ve İrlanda’dan sonra dünyadaki üçüncü ülke olacak ve Gilead Sciences Türkiye toplam cirosunun yüzde 70’inden fazlasını mahalli olarak üretir duruma gelecek. Yine proje kapsamında önümüzdeki 5 yılda toplam 250 milyon dolarlık ithalatın önünün kesilmesi mümkün görünüyor. Türkiye’de üretim projemizin hayata geçmesinin bir öteki açıdan kıymeti de, patentli ve dünyada yüksek satış beklentisi olan bu ilaçların gelecek dönemlerde sahip olduğu ihracat potansiyelidir.”

“HALİHAZIRDA ÜRETİMİMİZİN YARISINI ÇOK ULUSLU ŞİRKETLER İÇİN YAPMAKTAYIZ”

Pharmactive İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Sancak da 2011 yılında Pharmactive İlaç’ı kurarken, üretim kapasitesinin ve yetkinliğinin yüksek olmasını planladıklarını söylemiş oldu. Fabrikalarının 330 milyon kutuluk kapasitesinin, Türkiye ve Avrupa’nın hepsinda hatırı sayılır bir seviyede bulunduğunu vurgulayan Sancak, Türkiye’de bir yıllık ilaç tüketiminin 2,5 milyar kutu olduğunu bildirdi. Sancak, Pharmactive olarak yoğun Ar-Ge çalışmaları yapmış olduklarını belirterek, “Şu an 90 kadar eşdeğer molekül geliştirmiş durumdayız. 45-50 yöreındaki molekülü iç pazarda hastalarımızın hizmetine sunmuş durumdayız. Şu anda ülkemizde en çok üretim yapan ilk 5 tesis arasındayız.” diye mevzuştu.

Halihazırda üretimlerinin yarısını çok uluslu şirketler için yapmış olduklarına dikkati çeken Sancak, Türkiye’nin bugüne kadar oluşturulmuş olan ilaç üretim kültürü ve motivasyonu yardımıyla her ilacı üretebilir durumda bulunduğunu belirterek, biyoteknolojik ilaç üretimi konusunda çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Sancak, Türkiye’nin dünya için ilaç üreten bir üretim üssü haline gelebileceğini belirtti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*