Sanayide borçtan çıkış yolu

Ekonomik sıkıntılardan en çok etkilenenler arasında sanayi kuruluşları da yerini aldı. Bu bağlamda sanayi kuruluşlarının borçlarında %67’lik bir artış yaşanarak bu alanda rekor seviyeye geldi.

500 Büyük endüstri müesseseunda özvarlıklar yüzde 33’le zamanı dip, borçlar ise yüzde 67 ile rekor düzeye yükseldi. Yüksek faiz ile kur şokunu aynı yılda yiyen endüstri şirketleri için, çıkış yolu daha fazla kredi kullanmaktan yada borçlanmaktan geçmiyor. O tarafta deniz sona erdi arttık. Şimdi sermayeleri güçlendirmek, ana para piyasasını kullanmak, ortaklıklar oluşturmak, birleşmek vakitı. Abdurrahman senedirım yazdı.
Her yıl İstanbul endüstri Odası tarafından yapılan 500 Büyük endüstri kurumu araştırması önemli bilgiler içerir. Anketle sanayide ciro, istihdam, ihracat, sermaye, borçlar, kar, özvarlık karlılığı benzer biçimde mevzularda büyük endüstri kurumlarının nereye doğru gittiğinin resmi çıkar ortaya.
DIŞ VE DIŞ DÖVİZ KREDİSİ 317 MİLYAR DOLAR
-endüstri sektörü yatırımlarını çoğu zaman dış kaynakla yaptığından borçları da dolar veya Euro üzerindendir. Finansal olmayan kurumların dış borcu 159 milyar dolardır. Yurtiçinde bankalardan kullanılan döviz kredilerinin stoku da 2018 nihayetinde 835 milyar lira ve aynı tarihteki dolar kuruyla 158 milyar dolardır. Topladığımızda 317 milyar dolar kredi ve dış kredi borcu eder.
TL KREDİ TUTARI 281 MİLYAR DOLAR
-halbuki finansal olmayan müesseseların kullandığı TL kredi stoku 1.489 milyar liradır. Yine 5.29 dolar kuru üzerinden 281 milyar dolar eder. Buradan TL ve döviz, yurtiçi ve yurtdışı finans kesimi dışındaki şirketlerin borç toplamını 598 milyar dolar olarak buluruz. Doğrusu döviz kredi borçları yüzde 53, TL kredi borçları yüzde 47 çıkar.
DÖVİZLE BORÇLANAN KUR RİSKİ ALIR
-Bu konum da yapısal bir hal almıştır. Çünkü Türkiye’de uzun seneler yüksek ve oynak bir enflasyon yargı sürdüğünden TL kaynakların faizi yüksektir, daha da önemlisi vadesi kısadır. TL üzerinden uzun vadeli kredi kullanmak ve bunu geri ödeyebilmek her şirketin harcı değildir. Naturel olarak şirketler uzun vadeli ve düşük faizle yabancı paraya yönelirler.
-sadece burada kur riski alırlar. Kur terfi ettiğinde döviz borcu olanlar, hele de dövizde açık pozisyonu olanlar büyük zararlar yazar. Türkiye’deki açık pozisyon meblağı da gayet yüksektir. Şirketler 2018’i döviz pozisyonunda 201 milyar dolarlık açıkla kapattı. Dış borç ne kadar artarsan döviz açığı o kadar büyüyerek karşımıza çıkıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*