Serviste kaza geçiren işçiye iş göremezlik geliri bağlanır

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden iş göremezlik maaş almam mümkündür. Ancak bunun bazı durumların geçerli olması gerekiyor. Hangi durumlarda iş göremezlik maaşının alındığı ve hangi durumların iş kazası olarak kabul edildiğinin detayları haberimizde…

İşe kendi aracıyla giden hem fuel oil parasını cebinden öder, hem de olası bir kazada toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) iş göremezlik geliri almaktan yoksun kalır. İşe servisle giderken kaza geçirenler ise geçici veya devamlı iş göremezlik geliri alabilir. Hangi kaza iş kazası olarak kabul edilir? İş kazasında sağlanan haklar nelerdir?
Sosyal güvenlikte hak sahiplerine iki tür güvence sağlanıyor. Bunlar, “kısa vadeli sigorta kolları” ve “uzun vadeli sigorta kolları” olarak ayrılıyor. Örneğin, emekliliği hak etmeden çalışmaya devam ederken eceliyle yaşamını yitirenlere uzun vadeli sigorta kolları uygulanıyor. Bu kişilerin hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için 4/a statüsündeki kişilerin en az 5 yıldan beri sigortalı ve 900 gün prim ödemiş olması gerekiyor. 4/b ve 4/c’lilerde ise minimum 1800 gün prim ödeme şartı aranıyor. Bu şartları sağlamayan sigortalıların hak sahiplerine herhangi bir aylık bağlanmıyor.
Buna karşılık, iş kazası ve meslek hastalığı geçirenlere kısa vadeli sigorta kolları uygulanıyor. Kısa vadeli sigorta kollarının özelliği, işe yada çalışmaya adım atar başlamaz oluşabilecek risklere karşı sigortalıya ve yakınlarına koruma sağlaması.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK),iş kazalarında yaralananlara, raporlu oldukları dönemde geçici iş göremezlik geliri bağlıyor. Kaza sonucu meslekte kazanma gücünü yüzde 10 veya daha çok kaybedenlere sürekli iş göremezlik geliri sağlıyor. Bu kişi yeniden çalışmaya başlasa bile, iş göremezlik oranı yüzde 10’un altına düşmediği sürece devamlı iş göremezlik geliri almaya devam ediyor. Bu durumda işçi, patronundan aldığı düzgüsel ücretinin yanı sıra SGK’dan da sürekli iş göremezlik geliri alır. İş kazasında yaşamını yitirenlerin eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarına da ölüm geliri bağlanıyor. Burada önemli olan, yaralanma veya sakatlanmanın iş kazası sonucu ortaya çıkıp çıkmadığı.
SERVİS “İŞ YERİ” KABUL EDİLİYOR
Bir kazanın iş kazası sayılabilmesi için “iş yerinde” yada “iş yeri olarak önde gelen yerlerde” meydana gelmesi gerekiyor. İş yerine ilişik bulunan dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, gövde yada meslek eğitimi yerleri, avlu ve yazıhane gibi eklentiler ile araçlar “iş yeri” tarifına giriyor.

Dinlenme saatinde iş yerinin bahçesinde futbol oynarken veya dolaşırken ayağını kırmak; iş yerinde kalp krizi geçirmek iş kazası kabul ediliyor. Kaza yapan birey meslekte kazanma gücünü minimum yüzde 10 oranında kaybederse sürekli iş göremezlik geliri bağlanıyor. İş yeri veya eklentilerinde yaşamını yitirirse, hak sahiplerine gelir bağlanıyor.
SERVİS var ise KENDİ ARACINI KULLANMA
İşverenin çalışanlarına tahsis ettiği taşıtlarda meydana gelen kazalar da iş kazası kabul ediliyor. Kazada yaralanan işçiye veya yaşamını kaybeden işçinin ailesine gelir bağlanıyor. Sadece, işçi kendi aracıyla işe giderken kaza geçirirse kendisine ya da yakınlarına gelir bağlanmıyor.
İşveren servis tahsis etmiş olduğu şekilde servisi kullanmayıp kendi aracıyla işe giden hem cebinden sıvıyakıt parası ödüyor, bununla birlikte olası bir kazada yakınlarını yoksulluğa mahkûm ediyor.
İş kazası dolayısıyla bağlanan geçici yada sürekli iş göremezlik gelirinden BAĞ-KUR’lu sigortalılar da yararlanabiliyor. BAĞ-KUR’lular, sahibi veya ortağı oldukları şirketlere ilişik iş yerlerinde kaza yapıp rapor aldığında yada sakatlandığında, geçici veya sürekli iş göremezlik geliri alabilir.
GÖREVLİ İKEN DIŞARIDA KAZA GEÇİRENLER
İş yerinin dışında meydana gelen kazalarda ise işveren tarafından görevlendirme olup olmadığına veya niteliği gereği işin yapıldığı sırada olup olmadığına bakılıyor. Örneğin, bir beyaz eşya servisinde çalışan işçi, bakım onarım için gittiği evde kaza geçirirse iş kazası kabul ediliyor.
İşveren tarafınca görevli olarak gönderildiği kentte dinlenirken meydana gelen kaza iş kazası sayılıyor. Buna karşılık eğlenmek için gittiği mekândaki kaza iş kazası sayılmıyor.
İŞ KAZASI KOLLUK KUVVETLERİNE DERHAL BİLDİRİLMELİ
İş kazalarının, işverenler tarafından derhal kolluk kuvvetlerine bildirilmesi gerekiyor. Toplumsal Güvenlik Kurumu’na ise 3 iş günü içinde bildirim yapılmak zorunlu. Bildirim yapmakta gecikilmesi halinde, bu süre içinde sigortalıya ödenmesi gereken geçici iş göremezlik ödeneği işverenden eğitim ediliyor.
Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, mevzuyla ilgili ayrıntıları yazdı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*